Kęstutis
Prisijungė: 2010 05 06 Pranešimai: 32 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 09 Kv. 20,2012 12:47 pm Rašyti temą: Vėžys ir paveldimumas |
|
|
Mokslas pastaraisiais dešimtmečiais nustatė, kad onkologiniai susirgimai yra tiesioginių mutacijų, pažeidžiančių ląstelės DNR išsidėsčiusius genus ar jų reguliaciją arba netiesioginių - išorinių DNR pakitimų, nekeičiančių jų struktūros (epimutacijų) sukaupimo pasekmė. Žinoma, kad genai yra paveldimi iš abiejų tėvų ir yra talpinami 46 23 porose chromosomų, kurių po vieną palikuonis gauna iš tėvo ir motinos. Skirtingos paskirties ląstelėse veikia skirtingi genai tai yra audinių įvairovės priežastis. Mokslininkai su ląstelių vėžiniais pakitimais susiejo visą eilę genų normalioje ląstelėje snaudžiančiais onkogenais ir besireiškiančiais vėžį slopinančiais genais: pagal genetinę informaciją užkoduotą juose yra sintetinami baltymai, neleidžiantys reikštis piktybiniams veiksniams http://stevefrank.org/reprints-pdf/04DiscMed.pdf . pavyzdžiui, gerai žinomas faktas, kad daugiau nei 50 proc. vėžinių susirgimų yra mutavęs genas p53, kuris reguliuoja ir natūralų ląstelės susenimą ir sunykimą, o ląstelė gali tapti imortalia, jei šis genas yra "pažeistas", t.y. "išjungtas". Nustatyta, kad žmonėms su p53 geno pažeidimu sulaukus 50 metų amžiaus rizika susirgti onkologine liga padidėja net 25 kartus ! Žmones supančioje aplinkoje yra gausu - šimtai dirbtinių bei natūralių cheminių medžiagų taip vadinamų kancerogenų http://www.iephb.nw.ru/~spirov/hazard/mutagen_lst.html , kurios pažeidžia ląstelių DNR darko genus. Pvz. vidutiniškai kiekvienos 15 surūkytų cigarečių sukelia po 1 mutaciją, ir kol jos nepataiko į svarbų tašką, tol rūkoriui sekėsi gyvybės loterijoje, nes tabake yra apie aštuonias dešimtis nuodingų medžiagų. Mutacijas gali sukelti ir jonizuojanti radiacija ir saulės spinduliavimas.
Mutacijos kaupiasi ir lytinėse ląstelėse jos yra perduodamos palikuonims. Sukaupus pakankamai didelį jų kiekį, tarp kurių yra ir itin pavojingų, palikuoniui gali užtekti vienos papildomos ir įsijungia piktybiniai mechanizmai. 1971 m. mokslininkas Knudson tirdamas akies auglių paplitimą, nustatė, kad vieni augliai radosi spontaniškai žmogui pakliuvus į itin nepalankias sąlygas, o kiti buvo nulemti paveldimumo. Pvz. chromosomoje gautoje iš tėvo buvo pažeistas vėžį slopinantis genas, o iš motinos veikė saugančiai. Tokiu atveju, patyrus mutaciją ir ląstelės chromosomoje paveldėtoje iš motinos organizmas lieka be gynybos nuo nepageidautino ląstelių augimo įsijungia piktybinio augimo mechanizmas.
Taigi, jei giminėje dažnokai pasitaiko onkologinių susirgimų (maždaug daugiau nei 1 iš 4), tai galima daryti prielaidą apie pavojingą paveldimumą ir padidintą riziką susirgti onkologine liga. Tokiu atveju yra būtina laikytis sveiko gyvensenos būdo, užtikrinančio organizmo bei jo imuninės sistemos atsparumą visų pirma, nerūkyti, riboti alkoholį, sportuoti, valgyje turi būti pakankamai daržovių ir vaisių, o vaiko susirgimas gali būti ir įspėjantis signalas aplinkiniams apie ir jiems gresiantį pavojų. Žinoma, ateityje bus galima išsitirti visą savo genomą - JAV prieš keletą metų tai kainavo apie 1000 USD, o dar labiau atpigus klinikiniams tyrimams, sukūrus aparatus kaina yra $25K and $100K. http://www.forbes.com/sites/jimgolden/2012/06/21/cancer-data-and-the-fallacy-of-the-1000-genome/ Kada jis taps prieinamas visiems Lietuvoje? Taip ir norisi šaukti - visų sergančių vaikų tėvai vienykitės ir reikalaukite, nes viso piktybinės ląstelės genomo ištyrimas yra didžiulis žingsnis parenkant specializuotą gydymą.http://www.futuremedicine.com/doi/pdf/10.2217/pme.12.32. Kai kurie genetiniai tyrimai atliekami ir Lietuvoje -Santariškėse, bet jų yra pernelyg maža. _________________ Pagarbiai - su Viltimi
Kęstutis |
|